جنگل الیمستان تقابل جنگل و مه

جنگل الیمستان تقابل جنگل و مه


جنگل های ناحیه شمال کشور همواره یکی از جذاب ترین مکان ها برای بازدید و گردشگری بوده و هست. این طبیعت زیبا و کهنسال در جای جای خویش مناظر دلفریبی دارد که چشم هر بیننده ای را سحر میکند.

زمانی که پای بر این طبیعت زیبا می گذاریم انگار به دامان مادر اولیه خویش باز میگردیم. آری طبیعت همواره آرام بخش همه گردشگرانیست که آگاهانه به آن میروند، از آن لذت میبرند و آن را برای نسل های آينده حفظ میکنند.

اگر بخواهیم در مورد مناطق دیدنی شمال ايران صحبت کنیم قطعا مکان های بسیاری را میتوان برشمرد، اما الیمستان جنگلی است که هر بار تازگي خاصي دارد.

اگر شانس با شما یار باشد و در منطقه مه برقرار باشد زیبایی آن چندين برابر میشود به طوری که مدهوش و مست از طبیعت،  دوست خواهي داشت تا بر روی علف های نم زده دراز بکشی و با خود نجوا کنی
 

در هر دشتی که لاله‌زاری بوده‌ست

از سرخی خون شهریاری بوده‌ست

 

هر شاخ بنفشه کز زمین می‌روید

خالی است که بر رخ نگاری بوده‌ست

"خیام"

در مورد اسم الیمستان باید گفت که افراد محلی اسم این مکان را از گیاهی گرفتند به اسم الیما که نوعی پیازچه کوهی است و در فصل اردیبهشت میروید. تصور تهيه کوکوی سبزی با این گیاه معطر مطمئنا دل هر كسي را به ضعف خواهد آورد.

الیمستان در انتها به قله ای ختم میشود که در آنجا امامزاده اي قرار گرفته است. اندکی قبل از رسیدن به قله دو چاله بزرگ دیده می شود که محل برخورد شهاب سنگ است اما افراد بومی افسانه ای شنیدنی در این باب دارند و آن را محل زانوان رستم مینامند. جایی که به باور مردم رستم در آنجا زانو زده و از آب دریاي خزر نوشیده است.

جنگل الیمستان گونه های گیاهی و جانوری زیادی دارد. وجود درختچه های ولیک مخصوصا که در پاییز با میوه های قرمز رنگ جلوه ای دیگر به جنگل میدهد و یا درخت های توسکا، ممرز، بلند مازو، گونه های جانوری مثل گراز، خرس قهوه ای، انواع جوندگان و انواع پرندگان مانند سارگپه پا بلند، کبک، جغد از جمله شاخصه هاي طبيعي اين منطقه مي باشد.  

مطمئنا همه کسانی که سفر به الیمستان را تجربه میکنند این سفر را از یاد نخواهند برد.

 

دیدگاههای خود را با ما در میان بگذارید

نظرات

  • ...

    چه قلم شیوایی دارید جنابان رشکان